727250-B21 HP Smart Array 12Gb/s Pci-e 3 X8 SAS DL380 G9 Expander contoller Card
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 727250-B21
- Availability: In Stock
Product Description
HP Smart Array 12Gb/s Pci-e 3 X8 SAS DL380 G9 Expander Controller Card 761879-001
Highlighted Features
- HP
- 12Gbps
- Smart Array
- PCI-Express 3.0 x8
- SAS
- Controller Card
- Retail Part #: 727250-B21
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HP Smart Array P840/4GB SAS Raid Controller is a standard Flexible Smart Array, SAS RAID controller that provides enterprise class storage performance & data protection.
It features two internal physical links and delivers increased server uptime by providing advanced storage functionality & pre-failure warning.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SAS Controller |
| Device Type : | Storage Contoller Upgrade Card |
| Sub-Category: | Expander Card |
| Data Transfer Rate: | 12Gbps |
| Generation: | P840 |
| Interface Type: | PCI-Express 3.0 x8 |
| Controller Type: | 12Gb/s SAS |
| Ports: (Internal): | SAS Ports / 9 |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Supported Devices: | Hard Drive Disk Array Raid |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC / Linux |
| Environmentally Friendly: | Yes |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 32.1 Oz |
| Height: | 4.4 in |
| Depth: | 6.6 in |
| Width: | 0.6 in |



